Dahua Analizli Kamera Yapay Zeka

Analizli Kamera Sistemleri

Dahua Analizli Kamera Yapay Zeka

Dahua Analizli Kamera Yapay Zeka

Analizli Kamera Sistemleri

Analizli kamera sistemleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte güvenlik sektöründe de kullanılan, şu an yeni olan ama zamanla birçok işlevi yapabilecek olan sistemlerdir.
Kamera sistemlerini canlı görüntüleme ve kayıt almak için kullanıyoruz. Bu haliyle kamera sistemleri, işletmelerin kontrolü, müşteri trafiğini denetleme, trafik kontrolü gibi işlevlerde kullanılmaktadır.
Zamanla kamera sistemleri çeşitlenmiş ve hareket tespiti, sinyal kaybı tespiti gibi basit algılama özellikleri yaygınlaşmıştır. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bir sonraki adım gelişmiş video analizleri yaygınlaşmaya başladı.

Yapay Zeka

Dahua Analizli Kamera Yapay Zeka

Dahua Analizli Kamera Yapay Zeka

Yapay Zeka

Kamera sistemlerinde yeni trend “yapay zeka”dır. Yapay zeka en geniş anlamda teknolojik ürünlerin belli durumlara göre insan zekasına benzer şekilde çözüm üretebilme kabiliyeti olarak tanımlanabilir. Tüm iş kollarını yeniden şekillendiren yapay zeka, günlük hayatın her yönüne dokunduğu gibi güvenlik açısından eski sistemleri yerini AI tabanlı yeni sistemlere bırakıyor. Yapay zeka odaklı çalışan kamera sistemleri (analizli kamera sistemleri) ile her iş bir senaryoya bağlı olarak halledilebiliyor.

Analizli kamera sistemleri, mevcut teknolojik çözümlerin ve insan kontrollü sistemlerin yetersiz kaldığı noktalarda kullanılan yapay zeka teknolojisi ile pek olası senaryoyu değerlendiriyor ve hızlı karar vermesi ile kullanıcıları önceden uyararak yapılması gerekenlerle ilgili yön gösteriyor.

Kamera Sistemlerindeki Güncel Sorunlar

Dahua Analizli Kamera Video Arama

Kamera sistemlerinde manual arama zaman alıcı ve zahmetlidir. Bununla birlikte olası eksiklikleri de vardır. Hedef videoya ait bilgiler hızlı ve doğru bir şekilde bulunamıyor.

Önemli alanların erişim kontrolü yönetiminde boşluklar vardır. Geçiş kontrol kartının üçüncü bir kişi tarafından çalınması bu boşluklardan bir tanesidir.

Analizli Kamera Giriş Kontrol
Analizli Kamera Çevre Koruması

Çevre korumasında düşük hassasiyet sebebiyle çok fazla yanlış alarm vardır.

İzleme bilgileri doğru bir şekilde sayılmıyor.

Analizli Kamera Yönetim

Yapay Zeka Çözümleri

Yapay Zeka Çözümleri

Çözüm

Dahua “yapay zeka” ürünleri tüm bu sorunları çözebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun çözümler sunar. Dahua yapay zeka serisi analizli kamera sistemlerinde; kişi sayma, çevre koruma, derin IVS, gelişmiş akıllı fonksiyonlar ve olay tetikleyicisi gibi özellikler bulunmaktadır. Bu sistemler, tehlike meydana gelmeden önce önlemek için kullanılacağı gibi, olay olduktan sonra hızlı aramalar yaparak, neler olup bittiğini anlamamıza yardımcı olur.

Analizli Kamera Çözümleri
Analizli Kamera Meta Veriler

İnsan yüzü için; cinsiyet, yaş, ifade, gözlük, bıyık, ağız maskesi meta verileri ile, araçlar için; araç plakası, araç tipi ve araç rengi meta verileri depolanır.

Dahua Analizli Kameralar İnsanı Tanır

Meta Veriler

Meta veriler, hedef nesneden elde edilen özellik bilgileridir. Şu anda güvenlik endüstrisinde üç ana meta veri türü bulunmaktadır.

  • İnsan yüzü
  • İnsan vücudu ve
  • Araç meta verileridir.

İnsan yüzüne ait meta veriler; cinsiyet, yaş, gözlük, maskeler, ifadeler ve sakallardır.

İnsan vücuduna ait meta veriler; üstleri, pantolonları, kıyafet rengi, saçları ve sırt çantalarıdır.

Araçlara ait meta veriler; plakaları, araç tipi ve araç rengidir.

Dahua Analizli Kameralar Araçları Tanır
Analizli Kamera Yüz Tanıma Sistemleri

Yüzün konumu, boyutu ve ana özellikleri modellenerek, yüzlerin videoda bulunup bulunmadığını belirlemek için kullanılır.

Yüz tanıma sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi öğrenmek için buraya tıklayın.

Optik karakter tanıma kullanılarak, plakalar yüksek tanıma doğruluğu ile okunur. Plaka tanıma sistemleri ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Dahua Analizli Kameralar Araç Plakalarını Tanır
Dahua Analizli Kameralar Araç Plakalarını Tanır

Otomatik plaka numarası tanıma, plakaları yüksek tanıma doğruluğu ile okumak için görüntülerde optik karakter tanıma kullanan bir teknolojidir. ANPR uygulamaları ücret toplama, trafik izleme ve güvenlik, hız ve seyahat süresi ölçümü, park ve erişim kontrolü gibi bilgileri içerir.

İlgili resim ve video bilgilerini aramak için yüz, insan vücudu veya araç resimleri kullanılır.

Dahua Analizli Kameralar ile Yüz Araması Yapılır
Dahua Analizli Kameralar ile Yüz Araması Yapılır

Yüz arama işlevi, yüzlerin giriş yüzü görüntüsünde veya videoda bulunup bulunmadığını belirlemek için kullanılabilir. Yüzün konumu, boyutu ve ana özellikleri verilen bilgiye göre modellenir. Her yüz modeli, her yüzü tanımlamak için bilinen yüzler veritabanında depolanan yüz modelleri ile karşılaştırılır.

Farklı konumlardaki yapay zeka kameralardan gelen video kareleri, görüntü eşleştirme ve görüntü arama teknikleriyle hedef hareketi izlenir.

Dahua Analizli Kameralar ile Hedef Hareketi İzlenir
Dahua Analizli Kameralar ile Hedef Hareketi İzlenir
Dahua Analizli Kameralar ile Hedef Hareketi İzlenir

Hayvanlar, yanlış hışırdayan yapraklar, parlak ışıklar gibi yanlış alarmları otomatik olarak filtreleyerek daha fazla analiz yapılır ve alarm doğruluğu büyük ölçüde artırılır.

Dahua Analizli Kameralar ile Gereksiz Alarmlar Oluşmaz
Dahua Analizli Kameralar ile Gereksiz Alarmlar Oluşmaz

Düşük hassasiyetlerin sebep olduğu yanlış alarmlar, Dahua analizli kameralar ile çözüme kavuştu.

Analizli kameralar derin öğrenme algoritmaları ile, hayvanlar, sallanan yapraklar ve parlak ışıklar gibi yanlış alarm sebebi olan nesneleri ayırt ederek alarm doğruluğunu artırıyor.

Belirli zaman dilimlerinde belirli bölgelere giren, çıkan ve geçen kişiler sayılır.

Dahua Analizli Kameralar ile Kişi Sayılır
Dahua Analizli Kameralar ile Kişi Sayılır
Dahua Analizli Kameralar ile Kişi Sayılır